רצים ללא גבולות

מרוץ ירושלים השני בגודלו אחרי מרתון ירושלים:
המרוץ היהודי-ערבי הגדול בישראל

המירוץ בירושלים שמחבר בין 2 חלקי העיר

בשנת 2015 קיימה עמותת רצים ללא גבולות, המפעילה קבוצות ריצה יהודיות ערביות לנוער, את המרוץ הייחודי ביותר שהתקיים בירושלים עם פחות מ-100 משתתפים. עד נובמבר 2019 היא הצליחה להגדיל פי 10 את כמות המשתתפים לכ-1200 ולייצר את מרוץ ירושלים השני בגודלו אחרי מרתון ירושלים

אז איך מירוץ ירושלים היהודי-ערבי שנוצר כתגובה לחוסר צדק הפך לאירוע הדו קיום הגדול ביותר בישראל?

מירוץ ירושלים המשותף שהתחיל כתגובה לחוסר צדק,
הופך למרוץ השני בגודלו בעיר למרתון ירושלים

לאחר השתתפות נכבדת במרתון ירושלים 2015, רצתה קבוצת הריצה לנוער של רצים ללא גבולות להשתתף במרוץ הלילה של עיריית ירושלים של יוני 2015 (שהיה בתקופתו המרוץ הגדול היחיד בעיר אחרי מרתון ירושלים). עם זאת, היא גילתה כי הוא מתקיים על ארוחת שבירת צום היום הראשון של הרמדאן. 

בעמותה הדוגלת בקבלת השונה ויצירת רב תרבותיות, נדהמו ותהו אם מדובר באפליה או רשלנות; אך לאחר כמה טלפונים גם בלשכת ראש העיר (ניר ברקת בזמנו) מישהו הבין את גודל הפאדיחה, ואמר שאחד מהפקידים פשוט עשה טעות ולא לקח בחשבון את לוח הזמנים של כל הדתות בעיר… 

לאחר שהבינו כי יש כאן בעיה רצינית, ניסו אנשי לשכת ניר ברקת לשנות את תאריך מרוץ הלילה, אך  כבר היה מאוחר מידי וההפקה היתה בעיצומה. עמותת רצים ללא גבולות נאלצה לבטל את השתתפותה במרוץ הלילה וכתגובה לכך יצרה עמותת רצים ללא גבולות מרוץ משלה. יש לציין כי עיריית ירושלים הפנימה את המקרה וכבר שנה לאחר מכן שונה תאריך מרוץ הלילה של העירייה בשנים הבאות. 

המרוץ היהודי-ערבי הראשון התקיים בין שכונות מלחה לבית צפאפא עם 87 משתתפים בלבד. העמותה קיימה 2 מרוצים נוספים לאורך מסלול זה, ובמרץ 2017 השיקה את המרוץ היהודי-ערבי הראשון במזרח ירושלים, שהתקיים בין השכונות הערביות אבו טור ג'בל מוכאבר. מאז, הפיקה רצים ללא גבולות 5 מרוצים נוספים במסלול ריצה זה – המשתרע בין מערב למזרח ירושלים, כאשר במרוץ שהתקיים בנובמבר 2019 השתתפו כ-1200 רצים.

המירוץ בירושלים גדל לאירוע היהודי-ערבי הגדול בישראל

המירוץ בירושלים ב-2017:

לאחר 3 מרוצים שקיימה עמותת רצים ללא גבולות על החלק הדרומי של 'פארק המסילה' בין בית צפאפא לעין יעל, הוחלט לשנות מסלול: גם כי המסלול הנוכחי כבר היה קטן מידי וגם כי כדי לערב משתתפים נוספים במרוץ יש למצוא מקום מרכזי שחוצה את מזרח ומערב ירושלים.

 לאחר מספר חודשים של חיפושים, מצא מוראד הלסי, מרכזי העמותה במזרח ירושלים, מסלול שיכול לענות על הצרכים – זה מסלול מרהיב שמתחיל באזור בית הקולנוע 'יס פלאנט' שבשכונת אבו טור שבירושלים, יורד לאורך 'יער השלום' על הצלע שמעל לשכונת סילוואן ומגיע עד לכניסה לשכונת ג'בל מוכאבר.

מהמסלול נשקף נוף מרהיב אל כל דרום מזרח ירושלים והוא מכיל עליות וירידות רבות. למרות העליות והירידות הרבות שבו (הפרש הגבהים במסלול הוא 190 מטר) רצי העמותה אימצו אותו מיד. במרץ 2017 התקיים המרוץ הראשון על המסלול החדש והוא היה בן 3 ק"מ בלבד.  ניצח בו אחמד שקיראת כאשר במקום השני זכה איתמר וקנין מרצי קבוצת הנוער היהודי ערבי בירושלים (בתמונה שלמטה).

לפניכם סרטון שמציג את המרוץ שהתקיים במרץ 2017: 

מירוץ ירושלים היהודי ערבי 2017 - אחמד שקיראת בדרך לנצחון
מירוץ ירושלים היהודי ערבי 2017 - אחמד שקיראת בדרך לנצחון

המרוץ בירושלים ב-2018:

בשנת 2017 קיימה העמותה עוד 2 מרוצים על המסלול שבין אבו טור לג'בל מוכאבר, לאחר שהיא הרחיבה אותו ל-5 ק"מ. החל מהמרוץ השלישי על מסלול זה, התקבע תאריך המרוץ על חודש נובמבר. 

בשנת  2018 כבר השתתפו במרוץ מעל ל-900 רצים כשביניהם נציגים של מספר ארגונים בולטים – בית הספר הדו לשוני של עמותת יד בידנשים עושות שלום, קבוצת הריצה מיריחו אותה ארגן מרכז פרס לשלום, וארגונים נוספים. בין הארגונים הססגוניים ביותר שלקחו חלק במרוץ היה מועדון הספורט אלעמרייה שנמצא ברובע המוסלמי בירושלים (בתמונה הבאה – רצי המועדון מובילים את הזינוק במקצה ה-5 ק"מ התחרותי). 

בשנת 2018 התקיימו במרוץ 3 מקצים – 5 ק"מ תחרותי, 5 ק"מ עממי, ו-10 ק"מ.

 

מרוץ ירושלים מחבר בין 2 חלקי העיר - הזינוק למרוץ
מרוץ ירושלים מחבר בין 2 חלקי העיר - הזינוק למרוץ
מירוץ בירושלים שמשותף לכל אוכלוסיות העיר
מירוץ בירושלים שמשותף לכל אוכלוסיות העיר

המירוץ בירושלים ב-2019:

"בנות עם חיג'אב יכולות להשתתף?'' (סיפור מרוץ נובמבר 2019 בהרחבה)

בשנת 2019 גדל המרוץ היהודי ערבי  למעל ל-1100 משתתפים, עם כמות מפתיעה של נשים מזרח ירושלמיות שהגיעו בזכות מובילות דעה מזרח ירושלמיות שלקחו חלק בפרסום האירוע.  במרוץ השתתפה גם קבוצה של למעלה מ-100 רצים של האוניברסיטה העברית בירושלים וכן קבוצה משותפת של אינטל-מובילאי.

תוצאות מרוץ רצים ללא גבולות לשנת 2019 בקישור זה 

לפניכם סרטון שיווקי של מרוץ ירושלים היהודי-ערבי בערבית, שפרסם את המרוץ במזרח ירושלים:

 

מרוץ ירושלים היהודי-ערבי 2019 - "בנות עם חיגאב יכולות להשתתף"?
מרוץ ירושלים היהודי-ערבי 2019 - "בנות עם חיגאב יכולות להשתתף"?
אברום בורג חוצה את קו סיום מרוץ ירושלים של רצים ללא גבולות
אברום בורג חוצה את קו סיום מרוץ ירושלים של רצים ללא גבולות

מרוצים קרובים: המרוץ בירושלים ב-2021

מרוץ ירושלים היהודי-ערבי הבא של רצים ללא גבולות, היה צפוי להתקיים ב-20 לנובמבר 2020 – אך בשל מגבלות משרד הבריאות, בשל נגיף הקורונה, לא נוכל לקיימו השנה. אנו צפויים לקיים את המרוץ הבא ב-2021 נשלח פרטים מדוייקים בחודשים הקרובים. 

המשתתפים במרוץ מקבלים חולצת דריי-פיט של המרוץ (בגזרות אחידות), מדליות השתתפות, צ'יפ למדידת זמנים אישית ואלקטרונית, מספר חזה, עוגות באקלאוות פירות, מים ושיחון ערבית ללימוד ערבית מדוברת.

בשנת 2021 אנו מתוכננים לקיים את מרוץ ירושלים היהודי-ערבי בחודש נובמבר. כמו כן בשנה זו, אנו מתכננים להשתתף במרתון ירושלים וכן במרתון תל אביב 2021, שיהוו מרוצי הכנה למירוץ ירושלים  היהודי-ערבי.

רצים ללא גבולות מזמינים ארגונים להשתתף במירוץ ירושלים היהודי-ערבי

אנו קוראים לארגוני חברה אזרחית בכלל ולארגונים ירושלמים בפרט לקחת חלק במרוץ העירוני: אנו מזמינים את אוהדי ושחקני הפועל קטמון ירושלים על קבוצות הנוער והבוגרים, את אוהדי ושחקני ביתר נורדיה, ביתר ירושלים וכן את חניכי השומר הצעיר והנוער העובד והלומד לקחת חלק באירוע היהודי-ערבי הגדול בישראל.

מרוץ ירושלים היהודי-ערבי בתקשורת

Facebook
Twitter
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *